סיפורים והאתגר ליצרני התוכן

מוקדי התוכן החדשים: הרשתות החברתיות
זמן רב ביום שלנו מוקדש לחיפוש סיפורים ברשתות החברתיות

לפי ויקיפדיה, "סיפור" מוגדר כסדרה של אירועים (או חוויות) הקשורים זה לזה.

אם תשבו בסופו של יום ממוצע ותעשו סיכום של כל הדברים אליהם נחשפתם במהלך אותו יום, תגלו שהמכנה המשותף המרכזי למרבית אותם דברים מסתכם במילה אחת: סיפורים.

תוכן מקיף אותנו בכל רגע נתון

יום ממוצע שכזה יכול להתחיל ב"פושים" שמחכים לנו בנייד, להמשיך בעיתון המודפס עם הכתבות והמדורים שלו או עם אתרי האינטרנט שאנו סורקים על מנת להתעדכן בחדשות או בתכנים שמעניינים אותנו.

האזנה למוזיקה, בין אם בשירותים בתשלום או בחינם, גם היא תופסת נתח "סיפורי" מסוים, שהרי כל שיר, וזה נכון גם לגבי וידאוקליפ לאותו שיר, מהווים יחידת תוכן (סיפור) העומדת בפני עצמה.

בעבודה, כל שיחת טלפון או מפגש עם קולגה או עם לקוח, מייצרת עוד החלפת מידע שבתוכו מקופלים עוד סיפורים (משימות שאנו צריכים לבצע או מסעות לקוח, למשל). עדכונים מבני משפחה מייצרים עוד סיפורים במהלך יום ממוצע.

ומה עם כל הפרסומות שמסביבנו? שלטי חוצות, פרסומות ברדיו, בטלוויזיה וכמובן באינטרנט, שמקיפים אותנו בכל רגע נתון מהיממה, מייצרים עולם תוכן עשיר ורבגוני נוסף שרק מחכה שנצרוך אותו ונמשיך לצרוך ממנו.

תכניות ברדיו ובטלוויזיה מייצרות עבור כולנו "אייטמים", שהם למעשה סיפורים קצרים.

רובנו גם נמצא בפייסבוק, ביו-טיוב ובאתרים פופולאריים אחרים. כל אלו שואבים אותנו לעולמות תוכן מקבילים שלבדם מכילים אינסוף סיפורים מכל המינים והסוגים.

והיום שלנו נגמר מול הטלוויזיה או, שאין מגיפה מסביב, ביציאה לקולנוע או לתיאטרון, שם אנו נחשפים לעוד סיפורים, רק ארוכים יותר. ועוד לא הגענו לספרים, לאלו מאיתנו שקוראים.

בחישוב פשוט מסתבר שביום נתון אנו חשופים למאות סיפורים שונים.

חשיפה פעילה לתוכן

חלק גדול מהזמן שלנו מוקדש לחיפוש פעיל אחר תוכן.

לפי האתר Emarketer, בשנת 2019, חשיפה כוללת לכל סוגי המדיה, שהם יצרני הסיפורים המרכזיים בעידן הזה,  הסתכמה ב-12 שעות ותשע דקות לאיש ביום! רוב הפעילות הזו כוללת חיפוש מידע וקריאת תוכן באינטרנט וברשתות החברתיות. לפי האתר Review 42, בשנת 2020 אדם בוגר בילה 38 דקות בכל יום בפייסבוק. צעירים בגילאי 16-24, לעומת זאת, "בילו" בפייסבוק לבד שלוש שעות בכל יום.

אבל גם כשאנו לכאורה במצב "סביל" יותר, כלומר יושבים מול הטלוויזיה ומזפזפים אחר תוכן מעניין, אנו חשופים  לעשרות סיפורים (חדשות, תכניות בידור וספורט, פרסומות).

האתגר ליצרני התוכן

הכמויות האדירות של התוכן אליו נחשף האדם הממוצע ביום נתון, מייצרים אתגר לא מבוטל עבור יצרני התוכן. הרעש, כלומר כמויות התוכן שמקיפות אותנו מכל כיוון, מכריחות את הכותבים והיוצרים לייצר תוכן מעניין ומקורי יותר, כזה שיתבלט וימשוך את תשומת ליבו של הצרכן. וזו משימה לא פשוטה בכלל.

גם אני, כיצרן תוכן, אנסה לעשות בדיוק את זה. בפוסטים הבאים ובמוצרים העתידיים שיוצגו ממש כאן, אביא את עולמות התוכן שלי ואנסה לספק לכם את הסיפורים המעניינים ביותר. מוזמנים לקרוא ולהגיב!